تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

ورزش و راه های رسیدن به آرامش ؟!

   

  ورزش از چند طریق باعث ایجاد آرامش در انسان می گردد:

   

  ۱) از طریق تخلیه انرژی های درونی.

  انسان در ارتباط با محیط بصورت دائمی دارای تبادلات انرژی می باشد. یعنی از راه خوردن مواد غذائی و مایعات، خواب و... انرژی دریافت نموده و از طرف دیگر این انرژی های دریافتی را مصرف و تخلیه می نماید. اگر این انرژی ها در درون انسان متراکم شده و راه تخلیه خود را به صورت صحیح نیابند، ممکن است خود را به شکل های گوناگون مثل انفجارات روانی، ناآرامی های فردی و اجتماعی هیجانات کنترل نشده و همچنین اضطراب و ناآرامی نشان دهند.

   

  ورزش کردن باعث می گردد که این انرژی های متراکم درونی انسان که در زمان قدیم صرف کار و رفت و آمد و... می شد، در مسیری سالم و سازنده مصرف و تخلیه شود و تعادل درونی بین انرژی های دریافتی و پرداختی برقرار و در نتیجه آرامش روانی بر وجود وی حاکم گردد.

   

  درنظر گرفتن این مسئله بخصوص درنوجوانان و جوانان که دارای انرژی و جنب و جوش فراوانی می باشند بسیار مهم است. خود شما هم شاید حالت آرامش روانی توام بانشاطی را که پس از یک ورزش کردن متعادل به انسان دست می دهد، تجربه کرده باشید و شاید یکی از علل این مطلب که گفته می شود بیماریهای روانی بخصوص اضطراب وافسردگی در زمان های قدیم کمتر از امروز بوده است، این بوده که افراد آن روزگار دارای تحرک و فعالیت بدنی فراوان بوده اند و فرصتی برای ابتلاء به اضطراب و افسردگی نداشته اند! امروزه کار درمانی یکی از شیوه های درمان بیماران روانی است، چرا که کار کردن هم به مثابه نوعی ورزش کردن است که موجب تخلیه انرژی های درونی و بسیاری آثار مفید دیگر می شود.

   

  ۲) از راه ایجاد نشاط روحی.

  یکی از آثاری که همه ورزشکاران درسخنان خود به آن اشاره می کنند، نشاطی است که از طریق ورزش کردن نصیب انسان می شود. پرواضح است که نشاط را با اضطراب و غم و اندوه و افسردگی سرسازگاری نبوده و آنها را از میان برخواهد داشت.

   

  3) از راه تغییر وضعیت بدن.

  بطور کلی حالت جسمی و وضعیت های مختلفی که جسم و بدن و حالات صورت انسان به خود می گیرد، هم نشانگری از حالات روانی او می باشد و هم براین حالات روانی دارای تاثیر بوده و زمینه تغییر آنها را فراهم می کند.

   

  شاید یکی از علل اینکه در روایات فرموده اند هرگاه دچار غضب شدید، برخاسته و وضو بگیرید، همین مطلب باشد. تغییر با اضطراب بیان شده است. برای مثال گفته شده چارلز دیکنز هر وقت دچار ناکامی و اضطراب می شده، در خیابان ها به قدم زدن می پرداخته است. ورزش کردن می تواند بعنوان یکی از راه های خوب و مفید تغییر وضعیت بدن و دور شدن از محیط و اندیشه اضطراب زا مطرح باشد.

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 9 فروردين 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 2 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161576
 • بازدید امروز :114024
 • بازدید داخلی :8973
 • کاربران حاضر :164
 • رباتهای جستجوگر:335
 • همه حاضرین :499

تگ های برتر